ویژگی جدید وب‌ویو در اندروید لالیپاپ

وب‌ویو اکنون مستقل از اندروید است و می‌تواند جداگانه از طریق گوگل‌پلی آپدیت شود.

کاربران عادی قرار نیست همه تغییرات اندروید 5.0 لالیپاپ را ببینند ولی این به خاطر کم اهمیت‌ بودن آن‌ها نیست. یکی از کامپوننت‌های اصلی سیستم‌عامل در حال آزاد شدن از آپدیت‌های دست و پا گیر فریم‌ویر و پیوستن به پلی‌استور و گوگل پلی سرویس برای دریافت بروزرسانی مستقیم از گوگل است. در اندروید لالیپاپ، کامپوننت وب‌ویو یک APK مجزا با اختیار بروزرسانی مستقل از سیستم عامل خواهد بود. این تغییر نه‌تنها باعث اطمینان از راه پیدا کردن آپدیت‌های مهم امنیتی به دستگاه‌های ما خواهد شد بلکه ویژگی‌ها و APIهای جدیدی را برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌هایی مبتنی بر وب‌ویو فراهم خواهد کرد.

برای آن‌هایی که با آشنا نیستند، وب‌ویو کامپوننتی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای نمایش محتوای وبی بدون اجرای مرورگر وب مجزا استفاده کنند. وب‌ویو وقتی در اپلیکیشن‌های صحیح استفاده شود به طرز شگفت انگیزی کاربردی و قدرتمند است ولی در عین حال بین توسعه‌دهندگانی که آن را چیزی بیشتر از چند صفحه وب و کمی جاوا اسکریپت نمی‌دانند که معمولاً محصولش خیلی کندتر و کم اثر‌تر از اپ‌های نیتیو است، از شهرت بدی برخوردار شده است.

سال گذشته با انتشار اندروید ۴.۴ کیت‌کت، وب ویوی بر پایه WebKit به نفع پروژه کرومیوم گوگل کنار گذاشته شد که در کل حرکت خوبی در جهت بهبود عمل‌کرد و امنیت بود -البته با چند مصالحه قابل توجه– ولی مشکل بزرگ‌تر را حل نکرد که هنوز پچ‌های امنیتی به انتشارهای رسمی سیستم‌عامل گره خورده بودند. از آنجایی که اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌ها برای به‌روزرسانی به تولید کنندگانشان وابسته هستند، باگ‌های شناخته شده و اکسپلوییت‌های امنیتی برای ماه‌ها روی ابزارهای پرچم‌دار باقی می‌مانند و ممکن است هرگز در دستگاه‌های قدیمی‌تر ترمیم نشوند. درست فردای روزی که کیت‌کت منشر شد تیم توسعه کروم به مشکل اذعان و قصد خود برای حرکت به سمت یک سیستم با آپدیت‌ها منظم را اعلام نمود.

حتی دستگاه‌های نکسوس که آپدیت‌های اندروید را (معمولا) در طول چند روز بعد از انتشار، مستقیماً از خود گوگل می‌گیرند هم وژن‌های تاریخ گذشته وب‌ویو را اجرا می‌کنند. آخرین ورژن رسمی اندرویدی که کرومیوم را آپدیت کرد کیت‌کت 4.4.3 در ژوئن بود که به نسخهM33 ارتقا یافت. (توجه کنید که M33 در همان زمان هم ۶ ماه قدیمی شده بود.) پنج ماه از آن زمان می‌گذرد و کرومیوم به نسخه M39 رسیده است. OEMها همیشه می‌توانند انتخاب کنند که در انتشارهای فریم‌ویرشان وب‌ویو آپدیت شود ولی همچنان امکان قدیمی بودن نسخه‌ها در دستگاه‌های مختلف وجود دارد.

Android App WindowAndroid system webview app info windo

دستگاه‌هایی که از اندروید 5.۰ استفاده می‌کنند هنوز شامل یک نسخه از وب‌ویو به‌عنوان یک اپ سیستمی هستند ولی این وب‌ویو اکنونAPKی است که می‌تواند مستقل از سیستم عامل آپدیت شود و از همان مکانیسمی استفاده می‌کند که پلی‌استور و گوگل پلی سرویس را آپدیت می‌کند، فرآیندی که در پس زمینه و بدون اتکا به کاربران برای آپدیت دستی اتفاق می‌افتد. مفهوم آپدیت منظم بسیار فراتر از ترمیم چند مشکل امنیتی ساده خواهد بود و ممکن است باعث ایجاد بهبود در عملکردها و کاربری‌ها شود و همین‌طور به توسعه‌دهندگان امکان استفاده از APIهای جدیدتر در اپ‌هایشان را می‌دهد که در بدون این ویژگی امکان استفاده در نسخه‌های قدیمی سیستم عامل وجود نداشت.

وب‌ویوی مبتنی بر کرومیومی که با انتشار اخیر پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان لالیپاپ ارایه شده دارای برچسب M37 است و از WebRTC ،WebAudio و WebGL پشتیبانی می‌کند که همچنان عقب‌تر از نسخه کنونی (M39) است که در سپتامبر منتشر شده است ولی برای انتشار نهایی ممکن است به‌روز شود. عموما پروژه اپن سورس کرومیوم هر ۶ هفته به‌روز می‌شود ولی بسته به اینکه تست‌ها چطور به انجام برسند رول‌اوت‌ها بلافاصله اتفاق نمی‌افتند. مسأله مهم این است که ما همیشه آپدیت‌های منظم را دریافت خواهیم کرد و دیگر هرگز نگران حفره‌های امنیتی‌ای نخواهیم بود که برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی می‌ماندند.

اصل این مقاله توسط  در androidpolice.com منتشر و توسط امین محمودیان به فارسی ترجمه شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *