قدرت TextView، بخش نخست : Drawableها

تکست‌ویو در کنار EditText، Button، RadioButton یکی از شالوده‌های فریم‌ورک اندروید هستند. تکست‌ویوها همینطور یکی از قدرتمندترین ابزارهایی هستند که برای ساختن لایه‌ها در اختیار داریم. شناخت عمیق آن‌ها می‌تواند کمک‌مان کند تا در وقت و تعداد ویوها صرفه‌جویی کنیم، لایه‌ها را ساده‌تر و UI را سریعتر بسازیم.

در این سری در مورد تکست‌ویو و کلاس‌هایی که مستقیماً از آن مشتق شده‌اند صحبت خواهم کرد و با یکی از موارد خیلی ابتدایی شروع می‌کنم که شما احتمالاً می‌دانید، اگر نه، عاشقش می‌شوید.

موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن‌ها نیاز داریم تا از یک تکست‌ویو (یا EditText، Button و … به‌خاطر داشته باشید که این‌ها زیرکلاس‌های تکست‌ویو هستند) با یک عکس ساده در سمت راست یا چپ آن استفاده کنیم. خیلی سخت نیست نه؟ خیلی ساده به یک ImageView به‌اضافه یک TextView داخل یک LinearLayout نیازداریم:

 

همین الان هم Lint ما را متوجه می‌کند که راه بهتری هم برای انجام این با استفاده از یک تکست‌ویو و یک drawable ترکیبی وجود دارد. چطور؟ تکست‌ویو ما چهار مشخصه (properties) دارد که اجازه می‌دهد مشخص کنیم عکسهایی دور آن ست شوند. که این‌ها هستند:

  • drawableLeft
  • drawableRight
  • drawableTop
  • drawableBottom

هم‌چنین می‌توانیم از مشخصه دیگری برای تنظیم فاصله(padding) بین متن و تصویر استفاده کنیم:

  • drawablePadding

بسیار خب، بیایید لایه قبلی را تغییر دهیم و از شر LinearLayout و ImageView خلاص شویم:

عالیه! ما یک سطح از پیچیدگی کم کردیم و XMLمان بسیار ساده‌تر شده. به همین سادگی می‌توانیم این‌ drawableها را در کد هم ست کنیم:

با دانستن این موضوع می‌توانیم لایه‌های خیلی جذابی طراحی کنیم. بیایید یک فرم ساده ورود طراحی کنیم:

خیلی ساده بود. در قسمت بعد راهی را معرفی می‌کنیم که بتوان این drawableها را قابل کلیک کرد. ترفند دیگری که با استفاده حداکثری از تکست‌ویو لایه‌تان را ساده نگه دارید.

اصل این مقاله توسط در antonioleiva.com منتشر و توسط امین محمودیان به فارسی ترجمه شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *